Децата са най-голямото богатство в живота на един родител, а домашните любимци са неразделни членове на семейството, които внасят забава за малките и спокойствие за големите. Когато обаче малчуганите се съберат с кучето или котката, домът няма как да остане чист и подреден. Най-много страдат килимите. Тъй като те лесно задържат косми, миризми и замърсявания, няма как домакинята да не се замисли дали е добра идея да го задържи. Дори при нормални обстоятелства, килимът може да изглежда труден за почистване, но в комбинация с две тупкащи детски крачета и четири палави лапи, поддръжката се превръща в кошмар. Не се притеснявайте, ще ви разкрием малки тайни как лесно да се справите с това предизвикателство!
Какъв килим да избера?
Да започнем от това, дали сте почитател на качествените скъпи модели, или сте съгласни на по-евтин вариант, който не е с ръчно тъкани влакна или голяма гъстота на косъма. Ако сте от първия тип, то трябва да прецените какъв характер има домашния ви любимец. Ако е послушен, ноктите му са добре поддържани и изрязани и сте готови да използвате силна прахосмукачка поне веднъж седмично, е възможно да си позволите качествена и скъпа изработка.
Ако имате игриво куче, което обича да се търкаля в калта и локвите навън, прибира се и веднага скача върху килима с мръсни лапи, по-евтиният вариант е добър за вас. Изкуствените материали са леки, тънки и лесни за пране. Можете да изпробвате специални препарати от магазините за домашни любимци, чиито миризми отблъскват животните и не им позволяват да използват килима за естествени нужди.
Децата пък харесват всичко, което е топло, меко и приятно на допир. Именно затова много обичат да вземат любимата си играчка, боички или храна и да се разположат на килима. Резултатите са ясни-след няколко минути вече има петна и поразии. Няма как детето да бъде ограничавано постоянно или да му се карате. Единият вариант е да носи памперс през цялото време и да хвърляте бърз поглед какво прави. Другият е да купите по-евтин модел, който сте готови да прежалите в случай, че пострада от играта на детето и четириногия му приятел.
Косми, алергии и как да се справим с тях?
Несъмнено сте се замисляли дали килимът няма да е допълнителна предпоставка за развитието на бактерии и алергии. Истина е, че влакната лесно задържат косми, телесни течности и петна от домашния любимец. Естествените материали като вълната, памукът и т.н. се почистват значително по-лесно, защото влакната не допускат замърсяванията на дълбоко в косъма, а ги задържат на повърхността и правят отстраняването им лесно. При редовна поддръжка се възпрепятства възможността от развитие на бактерии и микроби.
През първата си година децата са по-податливи към развитие на алергии и ринити и в този период е по-добре да имат ограничен контакт с домашните любимци, а те от своя страна-с меката мебел и с настилки, които задържат косми. Изследванията показват, че честото къпане на кучето/котката намалява наличието на алергени. Килимите трябва да се изтупват и перат редовно.
Какви грижи да полагаме за килимите и как да ги почистваме?
Космите, петната и неприятните миризми със сигурност звучат плашещо, но при редовно почистване могат да бъдат отстранени лесно. Ваши верни помощници могат да бъдат:
- прахосмукачката;
- почистващият препарат за петна и отстраняване на миризми;
- неутрализаторът (в случай, че животното се „изпусне“);
- четката за разресване.
Съветваме ви прахосмукачката да бъде по-мощна, за да се справи с космите и поразиите, създадени от децата и домашните любимци. За да избегнете задръстването и повредата й, е добра идея често да разресвате четириногия си приятел. В периодите, когато се скубе и сменя козина, грижите ви несъмнено ще се увеличат. Периодично минавайте меката мебел и килимите с намокрена гумена ръкавица или четка, за да премахнете поне част от полепналата козина.
Котките за разлика от кучетата не се отблъскват от почистващите препарати. Но пък мразят вода. За да избегнете точенето на ноктите върху килима, просто напръскайте животното с вода. Скоро ще научи, че не трябва да го прави и ще си спестите много бъдещи проблеми.
При борбата с неприятните миризми можете да използвате обикновена сода. Тя абсорбира и премахва лошата миризма. Можете да я приложите и директно върху петната. Оставете я да подейства няколко минути и след това отстранете с влажна гъба.
Не третирайте влакната с оцет, защото това ще има обратен ефект. Оцетът задържа неприятната миризма, а освен това може да повреди материята и да обезцвети косъма.
Дано сме успели да ви убедим, че малките палавници и домашните любимци могат да съжителстват в един дом с килима. Няма да е лесно и със сигурност ще изисква грижи, но уюта, който той внася в дома е приятен за всички, дори за четириногите! Изберете подходящия за Вас и дома ви модел!
От екипа на CarpetMAX!